Powitanie lata w Domu Kultury na Witkowicach

20-06-2018

17 czerwca br. w Domu Kultury na osiedlu Witkowice w Ropczycach odbyła się impreza plenerowa pn. „Powitanie Lata” więcej

Miejsko-Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze

20-06-2018

16 czerwca br. na stadionie Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze... więcej

Spotkanie informacyjne dot. OZE

18-06-2018

Spotkanie dotyczące udziału w projekcie „Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych z terenu Gminy Miasta... więcej

Piknik Rodzinny pod hasłem "Rodzina dla Małej Ojczyzny"

21-06-2018

W dniu 10 czerwca 2018 r. na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach - Chechłach odbył się już 11 Piknik... więcej

Powstaną dwie Otwarte Strefy Aktywności w Ropczycach

11-06-2018

Gmina Ropczyce otrzymała dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju małej architektury sportowo-rekreacyjnej o charakterze... więcej

Projekt socjalny „Wychowywać z pasją” zakończony

14-06-2018

Projekt socjalny „Wychowywać z pasją” zakończony więcej

Nabór wniosków w ramach rozwoju przedsiębiorczości

12-06-2018

Lokalna Grupa Działania Partnerstwo 5 Gmin informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania... więcej

Podpisano umowę na instalację systemów energii odnawialnej

11-06-2018

8 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Dębicy miało miejsce podpisanie umowy na dostawę i montaż instalacji solarnych oraz kotłów na... więcej

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Ropczyce

08-11-2017

Oczyszczalnia ścieków przy ul. Masarskiej w Ropczycach (na zdjęciu) po 17 latach funkcjonowania doczeka się remontu. Jednostka organizacyjna Gminy Ropczyce - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych otrzymała dofinansowanie na jej rozbudowę i modernizację. Kwota dofinansowania to ok. 5,4 mln zł. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 r. Całkowity koszt realizacji zadania znany będzie po przeprowadzeniu wszystkich procedur przetargowych. Obecnie prowadzone jest postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonawcę robót budowlanych. Burmistrz już planuje na przyszły rok wsparcie tej inwestycji z budżetu gminy kwotą 0,5 mln zł. Z punktu widzenia miasta i gminy Ropczyce projekt ten można uznać za jeden z kluczowych dla dalszego rozwoju. Umożliwi po rozbudowie i modernizacji przyjęcie ścieków z osiedli i sołectw dla których jest przygotowana dokumentacja budowy kanalizacji sanitarnej. Wszystkie roboty wykonywane będą na funkcjonującym obiekcie z jednoczesnym utrzymaniem jego pracy. Oczyszczalnia w obecnym kształcie funkcjonuje już od 17 lat bez przerwy, a z uwagi na istnienie tylko 1 „nitki” technologicznej jej elementy są mocno nadszarpnięte zarówno przez czas jak i szczególne warunki pracy tego typu obiektów co może prowadzić do awarii, które mogą mieć poważne konsekwencje dla środowiska. Realizacja projektu pozwoli nie tylko na remont istniejących obiektów i ścieżek technologicznych ale także dzięki utworzeniu 2 „nitki” możliwa będzie w przyszłości jej konserwacja oraz zabezpieczenie przed zrzutem ścieków nieoczyszczonych w razie awarii. Dzięki tym zabiegom znacznie zmniejszy się poziom uciążliwości obiektu co poprawi komfort życia zwłaszcza mieszkańców bezpośrednio sąsiadujących z oczyszczalnią ale ma też bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo epidemiologiczne oraz ochronę środowiska naszego regionu.

Powyższa inwestycja zbiega się z wnioskiem, który złożyła Gmina Ropczyce o dofinansowanie projektu pn. "Poprawa gospodarki ściekowej na terenie Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego - etap II", dotyczącego budowy kanalizacji sanitarnej w Ropczycach na ul. Kolonia, Rzeszowskiej, os. Granice, os. Brzyzna oraz w miejscowości Gnojnica. Projekt realizowany będzie w partnerstwie z gminami Żyraków i Dębica. Szacunkowa wartość inwestycji na terenie naszej gminy to 17 mln zł, w tym planowana dotacja 14,5 mln zł.