Sukcesy dzieci z Niedźwiady

13-12-2018

Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej zdobyli I nagrodę w eliminacjach finałowych na Podkarpackim Konkursie... więcej

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

13-12-2018

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego... więcej

Podatki lokalne szósty rok bez zmian. Nieunikniony wzrost opłat...

12-12-2018

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ropczycach podjęte zostały uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatków lokalnych. więcej

Wyróżnienie dla sołectwa Lubzina

10-12-2018

Rozstrzygnięcie konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka 2018” więcej

Zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego w Wigilię

10-12-2018

Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Urząd Miejski w Ropczycach będzie czynny w godzinach 7.30 - 15.00. więcej

Gmina Ropczyce inwestuje w ochronę środowiska

05-12-2018

Obecnie trwa rozbudowa kanalizacji sanitarnej oraz przebudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Masarskiej. Kolejnym planowanym dużym... więcej

Pomoc finansowa Gminy Ropczyce na zakup sprzętu medycznego

05-12-2018

W grudniu br. Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak podpisał umowę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej dla Zespołu Opieki Zdrowotnej... więcej

Zarządcy dróg w gminie Ropczyce

05-12-2018

Organizacja zarządzania drogami publicznymi na terenie Miasta i Gminy Ropczyce więcej

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Ropczyce

08-11-2017

Oczyszczalnia ścieków przy ul. Masarskiej w Ropczycach (na zdjęciu) po 17 latach funkcjonowania doczeka się remontu. Jednostka organizacyjna Gminy Ropczyce - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych otrzymała dofinansowanie na jej rozbudowę i modernizację. Kwota dofinansowania to ok. 5,4 mln zł. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 r. Całkowity koszt realizacji zadania znany będzie po przeprowadzeniu wszystkich procedur przetargowych. Obecnie prowadzone jest postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonawcę robót budowlanych. Burmistrz już planuje na przyszły rok wsparcie tej inwestycji z budżetu gminy kwotą 0,5 mln zł. Z punktu widzenia miasta i gminy Ropczyce projekt ten można uznać za jeden z kluczowych dla dalszego rozwoju. Umożliwi po rozbudowie i modernizacji przyjęcie ścieków z osiedli i sołectw dla których jest przygotowana dokumentacja budowy kanalizacji sanitarnej. Wszystkie roboty wykonywane będą na funkcjonującym obiekcie z jednoczesnym utrzymaniem jego pracy. Oczyszczalnia w obecnym kształcie funkcjonuje już od 17 lat bez przerwy, a z uwagi na istnienie tylko 1 „nitki” technologicznej jej elementy są mocno nadszarpnięte zarówno przez czas jak i szczególne warunki pracy tego typu obiektów co może prowadzić do awarii, które mogą mieć poważne konsekwencje dla środowiska. Realizacja projektu pozwoli nie tylko na remont istniejących obiektów i ścieżek technologicznych ale także dzięki utworzeniu 2 „nitki” możliwa będzie w przyszłości jej konserwacja oraz zabezpieczenie przed zrzutem ścieków nieoczyszczonych w razie awarii. Dzięki tym zabiegom znacznie zmniejszy się poziom uciążliwości obiektu co poprawi komfort życia zwłaszcza mieszkańców bezpośrednio sąsiadujących z oczyszczalnią ale ma też bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo epidemiologiczne oraz ochronę środowiska naszego regionu.

Powyższa inwestycja zbiega się z wnioskiem, który złożyła Gmina Ropczyce o dofinansowanie projektu pn. "Poprawa gospodarki ściekowej na terenie Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego - etap II", dotyczącego budowy kanalizacji sanitarnej w Ropczycach na ul. Kolonia, Rzeszowskiej, os. Granice, os. Brzyzna oraz w miejscowości Gnojnica. Projekt realizowany będzie w partnerstwie z gminami Żyraków i Dębica. Szacunkowa wartość inwestycji na terenie naszej gminy to 17 mln zł, w tym planowana dotacja 14,5 mln zł.