Gmina Ropczyce z bardzo wysoką oceną pre-ratingową!

22-02-2018

Gmina Ropczyce otrzymała bardzo wysoką - pomiędzy AAA a BBB+ - ocenę pre-ratingową agencji INC Rating Sp. z o.o. z Poznania,... więcej

Gminny Program Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

20-02-2018

W 2018 r. obchodzimy 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym Samorząd Ropczyc swoimi działaniami... więcej

Zapisy na listę rezerwową w ramach projektu OZE

23-02-2018

Zapraszamy mieszkańców Gminy Ropczyce zainteresowanych wymianą pieców węglowych na kotły centralnego ogrzewania opalane biomasą... więcej

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018

Konkurs Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego więcej

Informacja ARiMR

20-02-2018

Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich złożonego w roku... więcej

Pierwszy czujnik jakości powietrza w Ropczycach!

14-02-2018

Wczoraj o godzinie 14:00 na Urzędzie Miejskim w Ropczycach uruchomiono czujnik jakości powietrza więcej

Aktywne ferie w gminie Ropczyce

13-02-2018

11 lutego br. zakończyły się w naszym województwie ferie zimowe. W jednostkach organizacyjnych gminy Ropczyce odbyły się rozmaite... więcej

V Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego im. Władysława Sąsiadka

12-02-2018

Podczas ferii zimowych odbyła się XXIV Edycja Turnieju Tenisa Stołowego i był to zarazem V Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego... więcej

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Ropczyce

08-11-2017

Oczyszczalnia ścieków przy ul. Masarskiej w Ropczycach (na zdjęciu) po 17 latach funkcjonowania doczeka się remontu. Jednostka organizacyjna Gminy Ropczyce - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych otrzymała dofinansowanie na jej rozbudowę i modernizację. Kwota dofinansowania to ok. 5,4 mln zł. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 r. Całkowity koszt realizacji zadania znany będzie po przeprowadzeniu wszystkich procedur przetargowych. Obecnie prowadzone jest postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonawcę robót budowlanych. Burmistrz już planuje na przyszły rok wsparcie tej inwestycji z budżetu gminy kwotą 0,5 mln zł. Z punktu widzenia miasta i gminy Ropczyce projekt ten można uznać za jeden z kluczowych dla dalszego rozwoju. Umożliwi po rozbudowie i modernizacji przyjęcie ścieków z osiedli i sołectw dla których jest przygotowana dokumentacja budowy kanalizacji sanitarnej. Wszystkie roboty wykonywane będą na funkcjonującym obiekcie z jednoczesnym utrzymaniem jego pracy. Oczyszczalnia w obecnym kształcie funkcjonuje już od 17 lat bez przerwy, a z uwagi na istnienie tylko 1 „nitki” technologicznej jej elementy są mocno nadszarpnięte zarówno przez czas jak i szczególne warunki pracy tego typu obiektów co może prowadzić do awarii, które mogą mieć poważne konsekwencje dla środowiska. Realizacja projektu pozwoli nie tylko na remont istniejących obiektów i ścieżek technologicznych ale także dzięki utworzeniu 2 „nitki” możliwa będzie w przyszłości jej konserwacja oraz zabezpieczenie przed zrzutem ścieków nieoczyszczonych w razie awarii. Dzięki tym zabiegom znacznie zmniejszy się poziom uciążliwości obiektu co poprawi komfort życia zwłaszcza mieszkańców bezpośrednio sąsiadujących z oczyszczalnią ale ma też bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo epidemiologiczne oraz ochronę środowiska naszego regionu.

Powyższa inwestycja zbiega się z wnioskiem, który złożyła Gmina Ropczyce o dofinansowanie projektu pn. "Poprawa gospodarki ściekowej na terenie Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego - etap II", dotyczącego budowy kanalizacji sanitarnej w Ropczycach na ul. Kolonia, Rzeszowskiej, os. Granice, os. Brzyzna oraz w miejscowości Gnojnica. Projekt realizowany będzie w partnerstwie z gminami Żyraków i Dębica. Szacunkowa wartość inwestycji na terenie naszej gminy to 17 mln zł, w tym planowana dotacja 14,5 mln zł.