Sukcesy dzieci z Niedźwiady

13-12-2018

Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej zdobyli I nagrodę w eliminacjach finałowych na Podkarpackim Konkursie... więcej

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

13-12-2018

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego... więcej

Podatki lokalne szósty rok bez zmian. Nieunikniony wzrost opłat...

12-12-2018

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ropczycach podjęte zostały uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatków lokalnych. więcej

Wyróżnienie dla sołectwa Lubzina

10-12-2018

Rozstrzygnięcie konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka 2018” więcej

Zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego w Wigilię

10-12-2018

Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Urząd Miejski w Ropczycach będzie czynny w godzinach 7.30 - 15.00. więcej

Gmina Ropczyce inwestuje w ochronę środowiska

05-12-2018

Obecnie trwa rozbudowa kanalizacji sanitarnej oraz przebudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Masarskiej. Kolejnym planowanym dużym... więcej

Pomoc finansowa Gminy Ropczyce na zakup sprzętu medycznego

05-12-2018

W grudniu br. Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak podpisał umowę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej dla Zespołu Opieki Zdrowotnej... więcej

Zarządcy dróg w gminie Ropczyce

05-12-2018

Organizacja zarządzania drogami publicznymi na terenie Miasta i Gminy Ropczyce więcej

Inwestycje w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ropczycach

29-11-2017

W trosce o poprawę komfortu oraz zapewnienie najwyższych standardów dostawy ciepła systemowego gminna spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Ropczyce złożyła wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację projektu pn. „Rozbudowa istniejącego osiedlowego systemu ciepłowniczego wraz z budową, przebudową przyłączy i indywidualnych węzłów cieplnych.” Projekt przewiduje likwidację dwóch wymiennikowni grupowych (przy ul. Armii  Krajowej 1B i przy ul. Piłsudskiego 22A w Ropczycach) oraz budowę nowych indywidualnych węzłów cieplnych w 40 budynkach na terenie osiedla Św. Barbary. Takie rozwiązanie pozwoli na indywidualne sterowanie poborem ciepła na cele centralnego ogrzewania w zależności od potrzeb danego obiektu oraz wyeliminuje osiedlową sieć ciepłej wody użytkowej. Przygotowanie ciepłej wody będzie odbywać się indywidualne w każdym budynku. Efektem modernizacji będzie zmniejszenie strat ciepła na przesyle, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na pompowanie ciepłej wody w przewodach cyrkulacyjnych, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw ciepła do odbiorców zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Na chwilę obecną projekt ten został wybrany do dofinansowania. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 8 mln zł, z czego dotacja stanowić będzie 85%. Pozostała kwota to koszty własne PEC oraz Samorządu Ropczyc.

Ponadto, w ciepłowni PEC w Ropczycach zakończone zostały prace związane z montażem dwóch nowych wodnych kotłów o mocy 0,8 MW każdy. Kotły te opalane będą miałem węglowym i zasadniczo służyć będą do produkcji ciepła na cele ciepłej wody użytkowej dla odbiorców poza sezonem grzewczym. Będą one eksploatowane również w przypadku maksymalnego zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym jako źródło szczytowe tzn. gdy eksploatowany w okresie sezonu grzewczego istniejący kocioł wymagał będzie uzupełnienia mocy oraz w przypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepło na cele ogrzewania mieszkań będzie minimalne tzn. zbyt małe aby eksploatować istniejący kocioł o dużej mocy (miesiące wrzesień – październik i kwiecień – maj). Wykonana inwestycja ma na celu optymalizację kosztów produkcji ciepła oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw ciepła do odbiorców. Ważnym atutem zamontowanych kotłów jest łatwa możliwość przerobienia ich na kotły opalane paliwem gazowym w przypadku ewentualnej konieczności zaprzestania spalania węgla w związku z coraz częściej pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi dekarbonizacji Europy i rynku ciepłowniczego. Należy jednak podkreślić, że mimo drastycznej podwyżki ceny węgla (średnio o 30 %) ciepło z niego wytwarzane jest nadal tańsze od ciepła wytwarzanego z gazu.

Fot. Nowe wodne kotły w PEC w Ropczycach