Wiem, czym oddycham - zagłosuj na czujniki jakości powietrza w...

20-11-2017

Głosuj na czujniki monitorujące jakość powietrza w gminie Ropczyce więcej

Budownictwo mieszkaniowe w Ropczycach

07-12-2017

Samorząd Miasta i Gminy Ropczyce, realizuje politykę mieszkaniową poprzez gminną spółkę Towarzystwo Budownictwa Społecznego więcej

Spotkanie Burmistrza z Zarządem Aero Gearbox International

05-12-2017

5 grudnia br. burmistrz Bolesław Bujak spotkał się z nowymi Członkami Zarządu Aero Gearbox International więcej

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Małej

07-12-2017

Zgodnie z tradycją uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Małej złożyli uroczyste ślubowanie podczas Dnia Patrona więcej

Inwestycje w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ropczycach

29-11-2017

Międzyszkolne spotkanie ekologiczne

27-11-2017

Z wiatrem w żaglach i z kajakiem wypłyń w Polskę wodnym szlakiem to hasło tegorocznego Międzyszkolnego Spotkania Ekologicznego,... więcej

Dzień Pracownika Socjalnego

22-11-2017

21 listopada w Polsce obchodzony jest po raz dwudziesty siódmy Dzień Pracownika Socjalnego. więcej

Nabór wniosków w ramach projektów grantowych

21-11-2017

LGD Partnerstwo 5 Gmin informuje o możliwości składania wniosków o powierzenie grantów w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na... więcej

Inwestycje w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ropczycach

29-11-2017

W trosce o poprawę komfortu oraz zapewnienie najwyższych standardów dostawy ciepła systemowego gminna spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Ropczyce złożyła wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację projektu pn. „Rozbudowa istniejącego osiedlowego systemu ciepłowniczego wraz z budową, przebudową przyłączy i indywidualnych węzłów cieplnych.” Projekt przewiduje likwidację dwóch wymiennikowni grupowych (przy ul. Armii  Krajowej 1B i przy ul. Piłsudskiego 22A w Ropczycach) oraz budowę nowych indywidualnych węzłów cieplnych w 40 budynkach na terenie osiedla Św. Barbary. Takie rozwiązanie pozwoli na indywidualne sterowanie poborem ciepła na cele centralnego ogrzewania w zależności od potrzeb danego obiektu oraz wyeliminuje osiedlową sieć ciepłej wody użytkowej. Przygotowanie ciepłej wody będzie odbywać się indywidualne w każdym budynku. Efektem modernizacji będzie zmniejszenie strat ciepła na przesyle, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na pompowanie ciepłej wody w przewodach cyrkulacyjnych, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw ciepła do odbiorców zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Na chwilę obecną projekt ten został wybrany do dofinansowania. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 8 mln zł, z czego dotacja stanowić będzie 85%. Pozostała kwota to koszty własne PEC oraz Samorządu Ropczyc.

Ponadto, w ciepłowni PEC w Ropczycach zakończone zostały prace związane z montażem dwóch nowych wodnych kotłów o mocy 0,8 MW każdy. Kotły te opalane będą miałem węglowym i zasadniczo służyć będą do produkcji ciepła na cele ciepłej wody użytkowej dla odbiorców poza sezonem grzewczym. Będą one eksploatowane również w przypadku maksymalnego zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym jako źródło szczytowe tzn. gdy eksploatowany w okresie sezonu grzewczego istniejący kocioł wymagał będzie uzupełnienia mocy oraz w przypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepło na cele ogrzewania mieszkań będzie minimalne tzn. zbyt małe aby eksploatować istniejący kocioł o dużej mocy (miesiące wrzesień – październik i kwiecień – maj). Wykonana inwestycja ma na celu optymalizację kosztów produkcji ciepła oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw ciepła do odbiorców. Ważnym atutem zamontowanych kotłów jest łatwa możliwość przerobienia ich na kotły opalane paliwem gazowym w przypadku ewentualnej konieczności zaprzestania spalania węgla w związku z coraz częściej pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi dekarbonizacji Europy i rynku ciepłowniczego. Należy jednak podkreślić, że mimo drastycznej podwyżki ceny węgla (średnio o 30 %) ciepło z niego wytwarzane jest nadal tańsze od ciepła wytwarzanego z gazu.

Fot. Nowe wodne kotły w PEC w Ropczycach