Powitanie lata w Domu Kultury na Witkowicach

20-06-2018

17 czerwca br. w Domu Kultury na osiedlu Witkowice w Ropczycach odbyła się impreza plenerowa pn. „Powitanie Lata” więcej

Miejsko-Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze

20-06-2018

16 czerwca br. na stadionie Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze... więcej

Spotkanie informacyjne dot. OZE

18-06-2018

Spotkanie dotyczące udziału w projekcie „Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych z terenu Gminy Miasta... więcej

Piknik Rodzinny pod hasłem "Rodzina dla Małej Ojczyzny"

21-06-2018

W dniu 10 czerwca 2018 r. na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach - Chechłach odbył się już 11 Piknik... więcej

Powstaną dwie Otwarte Strefy Aktywności w Ropczycach

11-06-2018

Gmina Ropczyce otrzymała dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju małej architektury sportowo-rekreacyjnej o charakterze... więcej

Projekt socjalny „Wychowywać z pasją” zakończony

14-06-2018

Projekt socjalny „Wychowywać z pasją” zakończony więcej

Nabór wniosków w ramach rozwoju przedsiębiorczości

12-06-2018

Lokalna Grupa Działania Partnerstwo 5 Gmin informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania... więcej

Podpisano umowę na instalację systemów energii odnawialnej

11-06-2018

8 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Dębicy miało miejsce podpisanie umowy na dostawę i montaż instalacji solarnych oraz kotłów na... więcej

Inwestycje w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ropczycach

29-11-2017

W trosce o poprawę komfortu oraz zapewnienie najwyższych standardów dostawy ciepła systemowego gminna spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Ropczyce złożyła wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację projektu pn. „Rozbudowa istniejącego osiedlowego systemu ciepłowniczego wraz z budową, przebudową przyłączy i indywidualnych węzłów cieplnych.” Projekt przewiduje likwidację dwóch wymiennikowni grupowych (przy ul. Armii  Krajowej 1B i przy ul. Piłsudskiego 22A w Ropczycach) oraz budowę nowych indywidualnych węzłów cieplnych w 40 budynkach na terenie osiedla Św. Barbary. Takie rozwiązanie pozwoli na indywidualne sterowanie poborem ciepła na cele centralnego ogrzewania w zależności od potrzeb danego obiektu oraz wyeliminuje osiedlową sieć ciepłej wody użytkowej. Przygotowanie ciepłej wody będzie odbywać się indywidualne w każdym budynku. Efektem modernizacji będzie zmniejszenie strat ciepła na przesyle, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na pompowanie ciepłej wody w przewodach cyrkulacyjnych, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw ciepła do odbiorców zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Na chwilę obecną projekt ten został wybrany do dofinansowania. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 8 mln zł, z czego dotacja stanowić będzie 85%. Pozostała kwota to koszty własne PEC oraz Samorządu Ropczyc.

Ponadto, w ciepłowni PEC w Ropczycach zakończone zostały prace związane z montażem dwóch nowych wodnych kotłów o mocy 0,8 MW każdy. Kotły te opalane będą miałem węglowym i zasadniczo służyć będą do produkcji ciepła na cele ciepłej wody użytkowej dla odbiorców poza sezonem grzewczym. Będą one eksploatowane również w przypadku maksymalnego zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym jako źródło szczytowe tzn. gdy eksploatowany w okresie sezonu grzewczego istniejący kocioł wymagał będzie uzupełnienia mocy oraz w przypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepło na cele ogrzewania mieszkań będzie minimalne tzn. zbyt małe aby eksploatować istniejący kocioł o dużej mocy (miesiące wrzesień – październik i kwiecień – maj). Wykonana inwestycja ma na celu optymalizację kosztów produkcji ciepła oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw ciepła do odbiorców. Ważnym atutem zamontowanych kotłów jest łatwa możliwość przerobienia ich na kotły opalane paliwem gazowym w przypadku ewentualnej konieczności zaprzestania spalania węgla w związku z coraz częściej pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi dekarbonizacji Europy i rynku ciepłowniczego. Należy jednak podkreślić, że mimo drastycznej podwyżki ceny węgla (średnio o 30 %) ciepło z niego wytwarzane jest nadal tańsze od ciepła wytwarzanego z gazu.

Fot. Nowe wodne kotły w PEC w Ropczycach