23-02-2018

Informujemy, że na zlecenie Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego wykonywane są pomiary geodezyjne budynków przez firmę OPGK... więcej

Gmina Ropczyce z bardzo wysoką oceną pre-ratingową!

22-02-2018

Gmina Ropczyce otrzymała bardzo wysoką - pomiędzy AAA a BBB+ - ocenę pre-ratingową agencji INC Rating Sp. z o.o. z Poznania,... więcej

Gminny Program Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

20-02-2018

W 2018 r. obchodzimy 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym Samorząd Ropczyc swoimi działaniami... więcej

Zapisy na listę rezerwową w ramach projektu OZE

23-02-2018

Zapraszamy mieszkańców Gminy Ropczyce zainteresowanych wymianą pieców węglowych na kotły centralnego ogrzewania opalane biomasą... więcej

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018

Konkurs Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego więcej

Informacja ARiMR

20-02-2018

Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich złożonego w roku... więcej

Pierwszy czujnik jakości powietrza w Ropczycach!

14-02-2018

Wczoraj o godzinie 14:00 na Urzędzie Miejskim w Ropczycach uruchomiono czujnik jakości powietrza więcej

Aktywne ferie w gminie Ropczyce

13-02-2018

11 lutego br. zakończyły się w naszym województwie ferie zimowe. W jednostkach organizacyjnych gminy Ropczyce odbyły się rozmaite... więcej

Inwestycje w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ropczycach

29-11-2017

W trosce o poprawę komfortu oraz zapewnienie najwyższych standardów dostawy ciepła systemowego gminna spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Ropczyce złożyła wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację projektu pn. „Rozbudowa istniejącego osiedlowego systemu ciepłowniczego wraz z budową, przebudową przyłączy i indywidualnych węzłów cieplnych.” Projekt przewiduje likwidację dwóch wymiennikowni grupowych (przy ul. Armii  Krajowej 1B i przy ul. Piłsudskiego 22A w Ropczycach) oraz budowę nowych indywidualnych węzłów cieplnych w 40 budynkach na terenie osiedla Św. Barbary. Takie rozwiązanie pozwoli na indywidualne sterowanie poborem ciepła na cele centralnego ogrzewania w zależności od potrzeb danego obiektu oraz wyeliminuje osiedlową sieć ciepłej wody użytkowej. Przygotowanie ciepłej wody będzie odbywać się indywidualne w każdym budynku. Efektem modernizacji będzie zmniejszenie strat ciepła na przesyle, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na pompowanie ciepłej wody w przewodach cyrkulacyjnych, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw ciepła do odbiorców zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Na chwilę obecną projekt ten został wybrany do dofinansowania. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 8 mln zł, z czego dotacja stanowić będzie 85%. Pozostała kwota to koszty własne PEC oraz Samorządu Ropczyc.

Ponadto, w ciepłowni PEC w Ropczycach zakończone zostały prace związane z montażem dwóch nowych wodnych kotłów o mocy 0,8 MW każdy. Kotły te opalane będą miałem węglowym i zasadniczo służyć będą do produkcji ciepła na cele ciepłej wody użytkowej dla odbiorców poza sezonem grzewczym. Będą one eksploatowane również w przypadku maksymalnego zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym jako źródło szczytowe tzn. gdy eksploatowany w okresie sezonu grzewczego istniejący kocioł wymagał będzie uzupełnienia mocy oraz w przypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepło na cele ogrzewania mieszkań będzie minimalne tzn. zbyt małe aby eksploatować istniejący kocioł o dużej mocy (miesiące wrzesień – październik i kwiecień – maj). Wykonana inwestycja ma na celu optymalizację kosztów produkcji ciepła oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw ciepła do odbiorców. Ważnym atutem zamontowanych kotłów jest łatwa możliwość przerobienia ich na kotły opalane paliwem gazowym w przypadku ewentualnej konieczności zaprzestania spalania węgla w związku z coraz częściej pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi dekarbonizacji Europy i rynku ciepłowniczego. Należy jednak podkreślić, że mimo drastycznej podwyżki ceny węgla (średnio o 30 %) ciepło z niego wytwarzane jest nadal tańsze od ciepła wytwarzanego z gazu.

Fot. Nowe wodne kotły w PEC w Ropczycach