Sukcesy dzieci z Niedźwiady

13-12-2018

Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej zdobyli I nagrodę w eliminacjach finałowych na Podkarpackim Konkursie... więcej

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

13-12-2018

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego... więcej

Podatki lokalne szósty rok bez zmian. Nieunikniony wzrost opłat...

12-12-2018

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ropczycach podjęte zostały uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatków lokalnych. więcej

Wyróżnienie dla sołectwa Lubzina

10-12-2018

Rozstrzygnięcie konkursu "Piękna Wieś Podkarpacka 2018” więcej

Zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego w Wigilię

10-12-2018

Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 r. Urząd Miejski w Ropczycach będzie czynny w godzinach 7.30 - 15.00. więcej

Gmina Ropczyce inwestuje w ochronę środowiska

05-12-2018

Obecnie trwa rozbudowa kanalizacji sanitarnej oraz przebudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Masarskiej. Kolejnym planowanym dużym... więcej

Pomoc finansowa Gminy Ropczyce na zakup sprzętu medycznego

05-12-2018

W grudniu br. Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak podpisał umowę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej dla Zespołu Opieki Zdrowotnej... więcej

Zarządcy dróg w gminie Ropczyce

05-12-2018

Organizacja zarządzania drogami publicznymi na terenie Miasta i Gminy Ropczyce więcej

Pierwszy czujnik jakości powietrza w Ropczycach!

14-02-2018

Wczoraj o godzinie 14:00 na Urzędzie Miejskim w Ropczycach uruchomiono czujnik jakości powietrza. Wszystko dzięki udziale naszej gminy w akcji „Wiem czym oddycham” zorganizowanej przez Fundację AVIVA. Miejsca zostały wyłonione w konkursie, który trwał od 14 listopada do 22 grudnia 2017 r. Stawką było 150 nowych czujników jakości powietrza. 100 lokalizacji wskazali sami uczestnicy podczas internetowego głosowania (pierwsza setka rankingu z największą liczbą głosów), a kolejne 50 wybrała Fundacja Aviva z puli pozostałych zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski. Czujnik na Urzędzie Miejskim w Ropczycach zajął 57 miejsce.

Aktualne wartości z czujnika można oglądać na stronie map.airly.eu oraz pobrać oficjalną aplikację firmy Airly ze sklepu Google Play. Mając zainstalowaną aplikację w telefonie można dodać widżet i wskazać punkt w Ropczycach – mamy wtedy aktualny podgląd na nasz czujnik powietrza.

Jak czytać wyniki z czujnika?
Kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego (zieleń), powyżej dopuszczalnej normy (pomarańczowy) po wielokrotnie przekroczone normy zagrażające zdrowiu (czerwony).

CAQI
to wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) składa się ze wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

PM 2.5 PM 10

Pył zawieszony (PM) jest terminem używanym do opisania mieszaniny cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu. Niektóre cząstki pojawiają się w sposób naturalny (od burz piaskowych czy pożarów lasów), ale często jest to efekt emisji z fabryk, ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, zanieczyszczenia, pyłu drogowego itp. Im mniejsze i lżejsze cząstki, tym dłużej pozostaną one w powietrzu. PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej. Te cząstki pozostają zawieszone w powietrzu, którym oddychamy i nie rozpraszają się. PM10 mają rozmiar 10 mikrometrów (jednej tysięcznej milimetra) średnicy. Cząstki tej wielkości (PM10 lub mniej) mogą penetrować najgłębsze partie płuc, ze względu na ich niewielkie rozmiary.

Sensor jakości powietrza bada nie tylko stężenie pyłów, ale także temperaturę, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność.

Smog stanowi poważny problem w Polsce. Na 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 33 znajduje się w naszym kraju. Z tego powodu co roku przedwcześnie umiera blisko 50 tysięcy osób. Obecnie nie trują nas wielkie zakłady przemysłowe, gdyż muszą one przestrzegać restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Najbardziej szkodzimy sobie sami paląc śmieci, używając przestarzałych i nieefektywnych pieców. Dlatego, żeby rozwiązać problem smogu w Polsce potrzebne jest zaangażowanie samych mieszkańców.

POMIAR Z CZUJNIKA NA ŻYWO: