Powitanie lata w Domu Kultury na Witkowicach

20-06-2018

17 czerwca br. w Domu Kultury na osiedlu Witkowice w Ropczycach odbyła się impreza plenerowa pn. „Powitanie Lata” więcej

Miejsko-Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze

20-06-2018

16 czerwca br. na stadionie Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze... więcej

Spotkanie informacyjne dot. OZE

18-06-2018

Spotkanie dotyczące udziału w projekcie „Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych z terenu Gminy Miasta... więcej

Piknik Rodzinny pod hasłem "Rodzina dla Małej Ojczyzny"

21-06-2018

W dniu 10 czerwca 2018 r. na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach - Chechłach odbył się już 11 Piknik... więcej

Powstaną dwie Otwarte Strefy Aktywności w Ropczycach

11-06-2018

Gmina Ropczyce otrzymała dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju małej architektury sportowo-rekreacyjnej o charakterze... więcej

Projekt socjalny „Wychowywać z pasją” zakończony

14-06-2018

Projekt socjalny „Wychowywać z pasją” zakończony więcej

Nabór wniosków w ramach rozwoju przedsiębiorczości

12-06-2018

Lokalna Grupa Działania Partnerstwo 5 Gmin informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania... więcej

Podpisano umowę na instalację systemów energii odnawialnej

11-06-2018

8 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Dębicy miało miejsce podpisanie umowy na dostawę i montaż instalacji solarnych oraz kotłów na... więcej

Pierwszy czujnik jakości powietrza w Ropczycach!

14-02-2018

Wczoraj o godzinie 14:00 na Urzędzie Miejskim w Ropczycach uruchomiono czujnik jakości powietrza. Wszystko dzięki udziale naszej gminy w akcji „Wiem czym oddycham” zorganizowanej przez Fundację AVIVA. Miejsca zostały wyłonione w konkursie, który trwał od 14 listopada do 22 grudnia 2017 r. Stawką było 150 nowych czujników jakości powietrza. 100 lokalizacji wskazali sami uczestnicy podczas internetowego głosowania (pierwsza setka rankingu z największą liczbą głosów), a kolejne 50 wybrała Fundacja Aviva z puli pozostałych zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski. Czujnik na Urzędzie Miejskim w Ropczycach zajął 57 miejsce.

Aktualne wartości z czujnika można oglądać na stronie map.airly.eu oraz pobrać oficjalną aplikację firmy Airly ze sklepu Google Play. Mając zainstalowaną aplikację w telefonie można dodać widżet i wskazać punkt w Ropczycach – mamy wtedy aktualny podgląd na nasz czujnik powietrza.

Jak czytać wyniki z czujnika?
Kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego (zieleń), powyżej dopuszczalnej normy (pomarańczowy) po wielokrotnie przekroczone normy zagrażające zdrowiu (czerwony).

CAQI
to wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) składa się ze wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

PM 2.5 PM 10

Pył zawieszony (PM) jest terminem używanym do opisania mieszaniny cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu. Niektóre cząstki pojawiają się w sposób naturalny (od burz piaskowych czy pożarów lasów), ale często jest to efekt emisji z fabryk, ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, zanieczyszczenia, pyłu drogowego itp. Im mniejsze i lżejsze cząstki, tym dłużej pozostaną one w powietrzu. PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej. Te cząstki pozostają zawieszone w powietrzu, którym oddychamy i nie rozpraszają się. PM10 mają rozmiar 10 mikrometrów (jednej tysięcznej milimetra) średnicy. Cząstki tej wielkości (PM10 lub mniej) mogą penetrować najgłębsze partie płuc, ze względu na ich niewielkie rozmiary.

Sensor jakości powietrza bada nie tylko stężenie pyłów, ale także temperaturę, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność.

Smog stanowi poważny problem w Polsce. Na 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 33 znajduje się w naszym kraju. Z tego powodu co roku przedwcześnie umiera blisko 50 tysięcy osób. Obecnie nie trują nas wielkie zakłady przemysłowe, gdyż muszą one przestrzegać restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Najbardziej szkodzimy sobie sami paląc śmieci, używając przestarzałych i nieefektywnych pieców. Dlatego, żeby rozwiązać problem smogu w Polsce potrzebne jest zaangażowanie samych mieszkańców.

POMIAR Z CZUJNIKA NA ŻYWO: