Informacje BIP

Zaproszenie na szkolenie dla pacjentów z niewydolnością serca

11-01-2019

Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie oraz Burmistrz Ropczyc zapraszają na szkolenia dla pacjentów z niewydolnością serca więcej

Kondolencje w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska

15-01-2019

W obliczu ogromnej tragedii, jaką jest śmierć Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza, Samorząd Miasta i Gminy Ropczyce, łączy... więcej

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ropczycach

14-01-2019

13 stycznia 2019 r. odbył się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Ropczycach na rzecz WOŚP kwestowało 90... więcej

Zapraszamy do udziału w projekcie "Kierunek-praca"

11-01-2019

Towarzystwo Altum Programy Społeczno-Gospodarcze zaprasza do udziału w projekcie "Kierunek-praca" więcej

Nabór do projektu "Akcja! - Nowe kwalifikacje i praca!"

11-01-2019

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” zaprasza do udziału w projekcie pt. „Akcja! –Nowe... więcej

Trwa rozbudowa kanalizacji sanitarnej

09-01-2019

Gmina Ropczyce kontynuuje zadanie dotyczące rozbudowy kanalizacji sanitarnej. więcej

Noworoczna Gala Operetkowa

08-01-2019

6 stycznia br. w Święto Trzech Króli tradycyjnie jak co roku w hali widowiskowo-sportowej odbył się Koncert Noworoczny pod... więcej

Spotkanie informacyjne dot. instalacji paneli fotowoltaicznych

07-01-2019

Spotkanie informacyjne dla zapisanych na instalacje paneli fotowoltaicznych w ramach projektu pn. „Instalacja systemów energii... więcej

Aktualności

Podatki lokalne szósty rok bez zmian. Nieunikniony wzrost opłat za śmieci

13-12-2018

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ropczycach podjęte zostały uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatków lokalnych. Pomimo zapowiadanych przez Rząd wzrostów cen energii oraz wzrostu inflacji, szósty rok z rzędu, podatki lokalne w naszej gminie nie ulegną zmianom i zostaną na tym samym poziomie. Zwiększenie kosztów stałych przełoży się na możliwości inwestycyjne gminy. Gmina wydaje te pieniądze m.in. na oświatę i wychowanie, pomoc społeczną, kulturę, sport, ochronę zdrowia, drogi gminne, utrzymanie czystości, oświetlenie uliczne czy ochronę przeciwpożarową.

11 grudnia br. rozstrzygnięty został przetarg na odbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Ropczyce w roku 2019. Niestety stawka za wywóz śmieci ulegnie nieuniknionemu zwiększeniu o ok. 46%. Podwyżki spowodowane są wieloma czynnikami w tym m. in. ilością odpadów oddawanych do utylizacji. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ropczycach odnotowało w 2018 r. wzrost ilości odpadów: niesegregowanych o 20%, plastikowych o 20%, szkła o 22%, gabarytowych o 250% oraz opon o 26%. Ponadto, aż o 75% wzrosły opłaty za przetwarzanie odpadów niesegregowanych na wysypisku w Kozodrzy, do którego PUK jest zobowiązany dostarczać śmieci. Wzrosły też ceny paliw, a co za tym idzie i kosztów transportu, oraz samej pracy, a opłatę środowiskową do Marszałka podniesiono o 1/3. Warto zaznaczyć, że opłaty za energię elektryczną działalności Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych rok do roku wzrosły o 45%. Z uwagi na te wszystkie wymienione czynniki, wzrost stawek od nowego 2019 r. jest konieczny. Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zadaniem samofinansującym się tzn. pieniądze zebrane w ramach systemu mogą być przeznaczone tylko na ten cel. Jednocześnie, gmina nie może dopłacać do tego z innych podatków. 

Zwiększenie opłat dotyczy nie tylko naszej gminy, ale wszystkich samorządów, dla porównania w województwie podkarpackim: gmina Iwierzyce - wzrost o 48%, gmina Mielec wzrost o 47%, gmina Radomyśl wzrost o 59%, miasto Rzeszów wzrost o 58%, gmina Tuszów Narodowy wzrost o 74%. 

Od 1 stycznia zmieniają się również zasady segregacji odpadów. Likwidacji ulegnie worek/pojemnik pomarańczowy, odpady z nich trafią do worków/pojemników żółtych. Ponadto, wprowadzony zostanie worek/pojemnik brązowy na odpady biodegradowalne. Pozostałe zasady nie ulegną zmianom. Urząd Miejski w Ropczycach przygotował stosowne ulotki dot. segregacji odpadów, które zostaną dostarczone mieszkańcom.

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: