Dzień Samorządu Terytorialnego

28-05-2019

27 maja w Centrum Kultury w Ropczycach odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W 2000 roku Sejm RP, dzień 27 maja, ustanowił świętem samorządu terytorialnego, dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych. Samorządy gminne w tym roku obchodzą 29 rocznicę, a wolne i demokratyczne wybory 30. Reforma samorządowa z 1990 roku przywróciła ludziom możliwość samostanowienia o swoim terenie. W trudnych uwarunkowaniach społecznych, politycznych i ekonomicznych, samorządy gmin zaczęły realizację zadań, które do tej pory należały do administracji rządowej. Dzień Samorządu Terytorialnego jest wyrazem podziękowań i szacunku dla wszystkich działaczy samorządowych, dla tych którzy tworzyli od początku samorząd miasta i gminy Ropczyce, dla tych którzy działali w samorządzie w poprzednich kadencjach, dla nowo wybranych uczestników samorządu gminy i dla wszystkich byłych i obecnych działaczy samorządowych. Jest to także święto branżowe pracowników administracji samorządowej.

Po złożeniu kwiatów przez delegację Samorządu przed pomnikiem Króla Kazimierza Wielkiego oraz pomnikiem ks. dr. Jana Zwierza - prekursora idei samorządu terytorialnego i wielkiego ropczyckiego społecznika, rozpoczęła się część oficjalna. Salę widowiskową Centrum Kultury wypełnili ludzie związani z samorządem, obecni byli parlamentarzyści prof. Zdzisław Gawlik oraz Kazimierz Moskal. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, osób uhonorowanych tytułem Zasłużony dla Ropczyc, kierowników jednostek organizacyjnych, duchownych, przedstawicieli spółek samorządowych, firm, banków, zakładów pracy, dyrektorów placówek oświatowych, radnych miejskich i powiatowych, a także sołtysów.

Podczas sesji w 30 rocznicę demokratycznych wyborów wykład wygłosił profesor Paweł Kowal nt. „Przełomu politycznego w Polsce. Idea samorządności lokalnej”. Przybliżył zebranym jakie zmiany w samorządzie dokonały się na przełomie ostatnich lat. Paweł Kowal jest politykiem, politologiem, doktorem habilitowanym nauk społecznych, profesorem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, historykiem, publicystą, w latach 2005–2009 był posłem na Sejm V i VI kadencji, w latach 2006–2007 sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Kolejną częścią uroczystości było wręczenie aktów nadających honorowe tytuły „Zasłużony dla Ropczyc” oraz pamiątkowych statuetek „Sokół Ropczycki” ustanowionych przez Radę Miejską w Ropczycach 27 maja 2013 roku. Na wniosek Burmistrza Ropczyc i Kapituły tytuł nadaje Rada Miejska poprzez uchwałę. Stosowne uchwały podjęte były na Sesji Rady Miejskiej w dn. 6 maja br. Tytuły przyznaje się osobom fizycznym, instytucjom, organizacjom społecznym za wybitne osiągnięcia w działalności samorządowej, edukacyjno-kulturalnej, gospodarczej i społecznej. Wyraża on szacunek i wiąże się z uhonorowaniem laureata Aktem Nadania oraz Statuetką o nazwie „Ropczycki Sokół”. 27 maja tytuły „Zasłużony dla Ropczyc” zostały nadane Andrzejowi Żyliczowi żołnierzowi Armii Krajowej, kapralowi Batalionów Chłopskich, kapitanowi w stanie spoczynku oraz specjaliście w dziedzinie budowy okrętów, emerytowanemu kombatantowi oraz ks. Leopoldowi Kordasowi Dziekanowi Dekanatu Ropczyckiego, proboszczowi parafii pw. Św. Barbary, powiatowemu kapelanowi Państwowej Straży Pożarnej i Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP, kanonikowi gremialnemu Kapituły Kolegiackiej w Strzyżowie.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego za wieloletnią pracę na rzecz naszej społeczności, za sumienność, rzetelność i ogromne zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów małej Ojczyzny, Burmistrz Ropczyc przyznał wyróżnienia.

W roku bieżącym otrzymali je:
Bożena Rygiel – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach
Renata Samson-Matysek - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej
Teresa Frużyńska - Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miejskiego w Ropczycach
Agata Pietraszewska - Radca Prawny w Urzędzie Miejskim w Ropczycach
Agnieszka Ciosek - Inspektor ds. kadr w Urzędzie Miejskim w Ropczycach
Bogdan Madeja - Radny Rady Miejskiej w Ropczycach
Dariusz Skórski - Radny Rady Miejskiej w Ropczycach
Mirosław Jamróz - Prezes firmy Rest w Rzeszowie
Zdzisław Duliban - Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ropczycach
Lesław Reguła - Sołtys wsi Łączki Kucharskie
Wojciech Żuchowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ropczycach
Stanisław Panek - Inspektor w Referacie Dróg i Gospodarki Mieszkaniowej w Urzędzie Miejskim w Ropczycach
Waldemar Cholewa - Inspektor w Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Ropczycach

W krótkim podsumowaniu idei samorządu Gospodarz Miasta Bolesław Bujak przekazał życzenia wszystkim samorządowcom i wyraził intencję, by idea samorządu terytorialnego miała możliwość dalszego rozwoju. Uroczystość zakończył krótki koncert w wykonaniu nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Ropczycach, a w foyer Centrum Kultury zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.

Galeria zdjęć