Wytyczne ws. zatrudniania cudzoziemców w gosp. rolnych

28-05-2020

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wytycznymi MRiRW i GIS dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy... więcej

Samorząd Ropczyc pozyskał kolejne środki na budowę wodociągu i...

28-05-2020

Samorząd Ropczyc pozyskał kolejne środki na budowę wodociągu i kanalizacji więcej

Nowy samochód dla OSP Lubzina

27-05-2020

Do Lubziny dotarł nowy samochód zakupiony dla miejscowej jednostki OSP przez gminę Ropczyce więcej

30 lat samorządności

27-05-2020

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, tego dnia 30 lat temu odbyły się pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do... więcej

Kupuj świadomie - PRODUKT POLSKI

27-05-2020

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi razem z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię informacyjną „Kupuj świadomie... więcej

Stowarzyszenie ,,NIL" zaprasza do udziału w projekcie

27-05-2020

„Wystartuj w biznesie – wspieranie przedsiębiorczości w powiecie kolbuszowskim i ropczycko-sędziszowskim” nr... więcej

Kasa urzędu nieczynna w dniu 28 maja 2020 r.

25-05-2020

Informujemy, że w dniu 28 maja 2020 r. (czwartek) kasa w Urzędzie Miejskim w Ropczycach będzie nieczynna. Kasa będzie otwarta w... więcej

Urząd Miejski wznawia pełną obsługę mieszkańców

22-05-2020

W dniu 25 maja br. Urząd Miejski w Ropczycach wznawia pełną obsługę mieszkańców. Strony mogą załatwiać sprawy POJEDYNCZO we... więcej

Instalacja systemów energii odnawialnej na finiszu

11-07-2019

Dobiega końca realizacja partnerskiego projektu wdrażanego przez Gminę Ropczyce wspólnie z Gminą Miasta Dębica dotyczącego wsparcia inwestycji mieszkańców w zakresie wykonania i montażu instalacji OZE.

Gmina Ropczyce jako partner projektu na swoim obszarze realizowała zakres o wartości blisko 7 mln zł z czego kwota niecałe 4,4 mln zł to pozyskane dofinansowanie, na który składało się wykonanie i montaż 159 instalacji kolektorów słonecznych, 231 instalacji fotowoltaicznych i 25 kotłów na pellet.

Zakres dotyczący instalacji kolektorów słonecznych i montażu kotłów na pellet wykonywała firma SANITO z Warszawy. Montaż 159 instalacji kolektorów słonecznych przeprowadzany był sukcesywnie w okresie od czerwca 2018 r do końca kwietnia br., natomiast montaż kotłów na pellet zakończył się końcem maja br.

W dniu 14 czerwca br. firma FlexiPower Group z Woli Zaradzyńskiej zakończył realizację i zgłosiła gotowość do odbioru ostatniego etapu wykonania i montażu instalacji fotowoltaicznych. Firma ta od wiosny br. do połowy czerwca zamontowała 231 zestawów fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 9 kW.

Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania energii OZE w gospodarstwach domowych na terenie gmin partnerskich. Realizacja projektu docelowo ma również przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza poprzez zwiększenie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii, a także poprawić jakość życia mieszkańców.

W bieżącym roku nie przewiduje się kolejnych dotacji na odnawialne źródła energii, ale pracownicy Urzędu Miejskiego w Ropczycach na bieżąco analizują możliwości pozyskania środków zewnętrznych na tego typu zadania. Najbliższe środki mogą pojawić się dopiero w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Z chwilą pojawienia się takiej możliwości stosowne wnioski o dofinansowanie zostaną złożone.

Na dzień dzisiejszy jedną z możliwości dla mieszkańców jest indywidualna aplikacja do rządowego programu "Czyste Powietrze" obsługiwanego przez WFOŚiGW w Rzeszowie, którego celem jest termomodernizacja budynków mieszkalnych (docieplenie, wymiana pieców i zastosowanie OZE).