Apel do ministra – nie chcemy podwyżek opłat za śmieci

20-09-2019

Z inicjatywy Burmistrza Ropczyc Bolesława Bujaka Rada Miejska w Ropczycach podjęła uchwałę – apel, skierowany do Ministra... więcej

XIV Sesja Rady Miejskiej w Ropczycach

19-09-2019

Podczas sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce 17 września, radni zadecydowali o zapewnieniu środków na budowę żłobka i... więcej

Komunikat Podkarpackiego Lekarza Weterynarii

18-09-2019

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 26 września – 5 października 2019 r. jesiennej akcji... więcej

Otwarcie nowej szkoły w Brzezówce

16-09-2019

W niedzielę, 15 września miało miejsce uroczyste, symboliczne otwarcie nowego budynku Szkoły Podstawowej w Brzezówce. Podczas tego... więcej

Dbamy o potrzeby naszych najmłodszych mieszkańców

12-09-2019

Samorząd Ropczyc uruchamia kolejne środki na inwestycje oświatowe. Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej, radni będą decydować... więcej

Ogłoszenie o konsultacjach.

09-09-2019

Ogłoszenie o konsultacjach Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku... więcej

Happeningiem i kwiatami uczcili 116 rocznicę urodzin ks. dra Jana...

09-09-2019

Dziś, 9 września na ropczyckim rynku przy pomniku ks. dra Jana Zwierza dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach... więcej

Instalacja systemów energii odnawialnej na finiszu

11-07-2019

Dobiega końca realizacja partnerskiego projektu wdrażanego przez Gminę Ropczyce wspólnie z Gminą Miasta Dębica dotyczącego wsparcia inwestycji mieszkańców w zakresie wykonania i montażu instalacji OZE.

Gmina Ropczyce jako partner projektu na swoim obszarze realizowała zakres o wartości blisko 7 mln zł z czego kwota niecałe 4,4 mln zł to pozyskane dofinansowanie, na który składało się wykonanie i montaż 159 instalacji kolektorów słonecznych, 231 instalacji fotowoltaicznych i 25 kotłów na pellet.

Zakres dotyczący instalacji kolektorów słonecznych i montażu kotłów na pellet wykonywała firma SANITO z Warszawy. Montaż 159 instalacji kolektorów słonecznych przeprowadzany był sukcesywnie w okresie od czerwca 2018 r do końca kwietnia br., natomiast montaż kotłów na pellet zakończył się końcem maja br.

W dniu 14 czerwca br. firma FlexiPower Group z Woli Zaradzyńskiej zakończył realizację i zgłosiła gotowość do odbioru ostatniego etapu wykonania i montażu instalacji fotowoltaicznych. Firma ta od wiosny br. do połowy czerwca zamontowała 231 zestawów fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 9 kW.

Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania energii OZE w gospodarstwach domowych na terenie gmin partnerskich. Realizacja projektu docelowo ma również przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza poprzez zwiększenie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii, a także poprawić jakość życia mieszkańców.

W bieżącym roku nie przewiduje się kolejnych dotacji na odnawialne źródła energii, ale pracownicy Urzędu Miejskiego w Ropczycach na bieżąco analizują możliwości pozyskania środków zewnętrznych na tego typu zadania. Najbliższe środki mogą pojawić się dopiero w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Z chwilą pojawienia się takiej możliwości stosowne wnioski o dofinansowanie zostaną złożone.

Na dzień dzisiejszy jedną z możliwości dla mieszkańców jest indywidualna aplikacja do rządowego programu "Czyste Powietrze" obsługiwanego przez WFOŚiGW w Rzeszowie, którego celem jest termomodernizacja budynków mieszkalnych (docieplenie, wymiana pieców i zastosowanie OZE).