Informacja ARiMR

21-01-2020

Dopłaty do materiału siewnego: nabór wniosków od 25 maja więcej

Plebiscyt "Najpopularniejsi w ropczyckim sporcie"

17-01-2020

Zachęcamy do głosowania w plebiscycie więcej

Zapraszamy do aktywnego spędzania ferii

16-01-2020

Dzieci i młodzież z naszego regionu 13 stycznia rozpoczęły ferie zimowe. Jak co roku, jednostki organizacyjne Gminy Ropczyce... więcej

Soccer Ropczyce z certyfikatem PZPN

14-01-2020

Szkółka Piłkarska Soccer Ropczyce otrzymała Brązowy Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wyróżnienie odebrał z rąk Prezesa... więcej

45 lat Zakładów Magnezytowych w Ropczycach

13-01-2020

11 stycznia 2020 roku w siedzibie spółki odbyło się spotkanie jubileuszowe, w którym uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, osoby... więcej

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ropczycach

13-01-2020

12 stycznia 2020 r. odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Ropczycach na rzecz WOŚP kwestowało 85... więcej

Ferie 2020

13-01-2020

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do aktywnego korzystania z różnych zajęć podczas ferii. więcej

Wszystkie placówki oświatowe przygotowane na nowy rok szkolny

28-08-2019

Dziś, 28 sierpnia Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak spotkał się z dyrektorami wszystkich placówek oświatowych zarządzanych przez gminę oraz kierownikami jednostek kulturalnych i sportowych. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-organizacyjny przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Przekazane podczas spotkania informacje tylko potwierdziły pełne przygotowanie wszystkich placówek na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Od 1 września we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Ropczyce uczyć będzie się 2669 uczniów, w przedszkolach 959 dzieci, a w żłobkach 94.

Obecnie każde dziecko z gminy Ropczyce w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat ma swoje miejsce we wskazanym przez rodzica przedszkolu. Poza placówkami przedszkolnymi finansowanymi w 90% przez budżet gminy na naszym terenie funkcjonuje nowo otwarte przedszkole w Brzezówce. Tutaj przez najbliższy rok pobyt dziecka jest bezpłatny. Taka sytuacja ma miejsce dzięki pozyskanym przez Gminę Ropczyce środkom z Unii Europejskiej. O ile w przedszkolach są wolne miejsca, o tyle w żłobkach takich miejsc w tej chwili nie ma. Obecnie w żłobkach brakuje około 20 miejsc. W związku z tym Samorząd Ropczyc przygotował projekt techniczny żłobka i przedszkola, który wybudowany ma zostać na osiedlu Józefa Mehoffera. Jego oddanie do użytku, przewidziane jest na 1 stycznia 2021 roku.

Po zakończeniu reformy oświatowej, likwidującej gimnazja, w szkołach podstawowych gminy będzie 289 uczniów mniej, niż w poprzednim roku. Zamkniętych musiało zostać 15 oddziałów gimnazjalnych. W związku z niższą liczbą uczniów obniży się również kwota subwencji oświatowej, która wpływa do budżetu gminy. Natomiast większość kosztów utrzymania placówek pozostanie na tym samym poziomie i gmina będzie musiała pokryć je z własnego budżetu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jeszcze nie przesłało informacji o wysokości subwencji związanej z 9,5% podwyżkami wynagrodzeń nauczycieli. Wiadomo jednak, że gmina będzie potrzebowała około 600 tysięcy złotych subwencji. Każda kwota niższa od tej to dodatkowe, nieprzewidziane środki finansowe, które będzie trzeba znaleźć w budżecie gminy i dofinansować dział oświaty. Z informacji, jakie spływają od innych samorządów ministerstwo daje około 50% kwoty potrzebnej na pokrycie wyższych wynagrodzeń nauczycieli. Co więcej, podwyżki dla nauczycieli przedszkoli muszą być pokryte z budżetu gminy, ponieważ ministerstwo prowadzenie przedszkoli traktuje jako zadanie własne gminy. Dla naszej wzrost kosztów za okres od września do końca roku to kwota 137 tys. zł.

Samorząd Ropczyc przygotowując arkusze pracy nauczycieli uwzględnił wszystkich, którzy pracowali w poprzednim roku szkolnym. Oznacza to, że nikt nie stracił pracy. Było to możliwe w związku z przejściem na emeryturę z dniem 1 września 6 nauczycieli i 4 pracowników administracji technicznej. Obecnie w placówkach oświatowych na terenie gminy pracuje 444 nauczycieli, z czego 300 dyplomowanych, 66 mianowanych, 48 kontraktowych i 33 stażystów. Obok załogi nauczycielskiej w oświacie pracuje 167 osób administracji pomocniczej w tym Zespół Obsługi i kadra.

Podczas wakacji praktycznie wszystkie placówki oświatowe przeszły niezbędne remonty i modernizacje. Zakres prac był szeroki i obejmował między innymi: malowanie, wymianę podłóg, ogrodzenia, montaż klimatyzacji czy przebudowę dróg dojazdowych. Na ten cel wydatkowanych było ponad 350 tysięcy złotych. W Brzezówce dzieci rozpoczną nowy rok szkolny w nowej siedzibie. Inwestycja ta, jak to tej pory kosztowała 2,5 miliona złotych. Dla uczniów szkoły nr 3 na Czekaju przygotowano nowy obiekt sportowy - boisko o nawierzchni poliuretanowej. Jego koszt to blisko 431 tysięcy złotych. Trwają też prace przy budowie hali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Według założeń inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Obok rozbudowy kanalizacji i modernizacji oczyszczalni przy ul. Masarskiej jest to jedna z największych inwestycji gminy w ostatnich latach. Koszt jej budowy i wyposażenia wynosił będzie ponad 8 mln zł.