W Ropczycach budują nowe mieszkania

30-09-2020

Osiedle Mehoffera w Ropczycach dynamicznie się rozwija, powstają domy jednorodzinne i bloki. Towarzystwo Budownictwa Społecznego, spółka gminna, buduje bloki z mieszkaniami na wynajem, a rzeszowski developer, który w 2018 roku oddał blok z 26 mieszkaniami na sprzedaż, buduje kolejny. Te inwestycje są możliwe dzięki temu, że kilka lat wcześniej ropczyccy samorządowcy opracowali i przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tamtych terenów; zakupiono też kilka hektarów gruntów pod drogi osiedlowe. Poprzedził to długi proces scalenia działek, wymagający wiele uzgodnień i spotkań z właścicielami. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje możliwość powstania 10 bloków oraz 100 domów jednorodzinnych.

Przy ul. Mehoffera 9 w Ropczycach w szybkim tempie rośnie budynek mieszkalny z 24 mieszkaniami na wynajem. Prace przebiegają zgodnie z planem. Budowa stała się możliwa dzięki zdobyciu przez gminną spółkę TBS środków w konkursie Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w ramach rządowego Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego, podobnie jak to miało wcześniej miejsce przy budowie bloku przy ul. Mehoffera 13. Pomoc finansowa BGK w Warszawie zapewnia pokrycie ok. połowy kosztów  inwestycji, której wartość całkowita wyniesie ponad 5,2 mln zł. Pozostałe środki wyasygnowali: Gmina Ropczyce, przyszli najemcy i TBS. Wszystko wskazuje na to, że w sierpniu przyszłego roku blok zostanie zasiedlony. Nowością jest to, że najemcy bloku przy ul. Mehoffera 9  zostaną objęci programem „Mieszkanie na start”, co oznacza, że będą się mogli ubiegać o dopłatę do czynszu przez kilkanaście lat zamieszkiwania. O taką możliwość finansowego wsparcia zadbała Gmina Ropczyce oraz kierownictwo TBS. Rada Miejska w Ropczycach przyjęła stosowny projekt uchwały zaproponowany przez Burmistrza Ropczyc Bolesława Bujaka i Klub Radnych „Samorząd i Gospodarka”. Zatroszczono się tym samym zarówno o wybudowanie nowych mieszkań, jak i dofinansowanie do czynszu po ich zasiedleniu. Niezależnie od prowadzonej budowy bloku przy ul. Mehoffera 9, trwają już przygotowania do kolejnej inwestycji. Powstała wstępna koncepcja lokalizacyjna w pobliżu bloków przy ul. Mehoffera 9 i 13. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już na przełomie 2021/22 ruszy jego budowa.

Nowy blok z lokalami na sprzedaż buduje również firma SGL DEWELOPER. To 9-kondygnacyjny budynek z 33 mieszkaniami (2-, 3- i 4-pokojowymi o metrażu od 39 m2 do 69 m2) wyposażony w windę z poziomu garażu obsługującą wszystkie kondygnacje. Mieszkania na parterze będą mieć tarasy, na pozostałych piętrach będą loggie. Na ostatniej kondygnacji zaplanowano większe mieszkanie z pięknym widokiem. Większość mieszkań jest już sprzedana, część zarezerwowano, ale jest jeszcze kilka wolnych. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2021 roku. SGL DEWELOPER ma projekt i pozwolenie na budowę drugiego bloku, jeżeli okaże się, że w Ropczycach jest popyt na mieszkania własnościowe.