Konferencja prasowa w Urzędzie Miejskim

08-06-2010

W siedzibie Urzędu Miejskiego w Ropczycach w dniu 8 czerwca br. odbyła się konferencja prasowa poświęcona dwóm tematom: sytuacji popowodziowej w gminie oraz ocenie przebiegu prac przy budowie obwodnicy miasta. Podczas konferencji burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak podsumował działania podjęte przez służby Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W gminie Ropczyce podczas powodzi majowej oraz czerwcowej zostało zalanych w sumie ok. 500 gospodarstw domowych, na dzień dzisiejszy zostało wypłacone 300 tys. zł zasiłków celowych, przy czym samorząd zgłosił zapotrzebowanie jeszcze na kolejne 400 tys. zł. Nadal trwa szacowanie szkód w infrastrukturze, dane o skali zniszczeń na bieżąco są aktualizowane. Zdaniem burmistrza kwoty te sięgają ponad 10 mln zł. Najważniejsze działania przy usuwaniu skutków to na chwilę obecną udrożnienie ciągów komunikacyjnych tak, aby w każdej chwili była możliwość dotarcia do osób potrzebujących pomocy. Trwa także sprzątanie i dezynfekcja obiektów oświatowych, które najbardziej ucierpiały tj. Zespół Szkół Nr 1 i 5, obiektów administracyjnych i budynków mieszkalnych. Podsumowując prowadzone działania burmistrz podziękował służbom mundurowym oraz wszystkim, którzy brali czynny udział ratując życie, zdrowie i mienie mieszkańców. Obecny na konferencji poseł na Sejm RP Wiesław Rygiel poruszył temat „Programu Ochrony Dorzecza Górnej Wisły”, który zabezpieczałby w przyszłości przed takimi zdarzeniami między innymi naszą gminę. Aby ten projekt mógł uzyskać dofinansowanie powinien zostać uchwalony na przełomie lat 2010-2011. Poseł poruszył także temat projektu tzw. specustawy, której projekt przygotowuje wraz z posłami z Klubu Poselskiego PSL, a która pozwoli budować zabezpieczenia przeciwpowodziowe (poldery, zbiorniki retencyjne i wały) w krótkim czasie. W chwili obecnej procedury wywłaszczeniowe trwają ok. 5 lat. Zdaniem posła o wiele mniejsze kwoty zostałyby wydane na budowę zabezpieczeń niż na usuwanie skutków żywiołu. Zaznaczył, że na najbliższym posiedzeniu sejmu będzie wnioskował o zwiększenie pomocy finansowej dla powodzian.
Kolejnym tematem poruszanym podczas konferencji była sprawa budowanej drogi obwodowej Ropczyc. Jak poinformował burmistrz 6 czerwca br. minął drugi termin oddania jej do użytku. Apelował do inwestora i wykonawcy obwodnicy o przyspieszenie prac tak, aby na 1 września ruch z drogi krajowej E-40 mógł zostać przeniesiony a ta by mogła być wyremontowana przed sezonem zimowym zanim przejdzie na własność gminy. Zdementował także pogłoski, że obwodnica była powodem zalania miasta. Zdaniem burmistrza inwestor obwodnicy tj. GDDKiA powinna raz jeszcze koniecznie rozważyć inne rozwiązania techniczne w rejonie ulicy Zielonej, bowiem chodnik pod mostem jest podczas powodzi zatapiany, uniemożliwiając komunikację w tym czasie mieszkańców tejże ulicy z centrum miasta.
Na zakończenie konferencji burmistrz odpowiedział dziennikarzom na szereg pytań związanych z ostatnimi powodziami, organizacją pomocy i szybkim usuwaniem szkód oraz na temat obwodnicy, która nie została jeszcze oddana do użytku.