Informacja Podkarpackiej Izby Rolniczej

22-02-2011

3 KWIETNIA 2011 r. obędą się wybory do Rad Powiatowych Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Udział w wyborach zadecyduje czy rolnicy, za pośrednictwem izby rolniczej, będą wpływać na:
- rządowe projekty aktów prawnych z zakresu produkcji rolniczej oraz rynku rolnego poprzez ich opiniowanie i wnioskowanie rozwiązań,
- poziom absorpcji funduszy unijnych i innych środków wsparcia,
- kształt edukacji i doradztwa rolniczego,
- rozwój infrastruktury obszarów wiejskich i tworzenie nowych miejsc pracy,
- poprawę struktury agrarnej, środowiska przyrodniczego, zdrowia i ochronę dziedzictwa kulturowego w regionie,
- współpracę z zagranicznymi organizacjami producentów rolnych,
- inne ważne sprawy dotyczące sytuacji ekonomicznej  w rolnictwie oraz godne warunki życia na wsi.

NAJWAŻNIEJSZE DATY:

8-14 marca 2011 r. - ZGŁASZANIE KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW RAD POWIATOWYCH
20 marca 2011 r. - WYŁOŻENIE SPISU WYBORCÓW W URZĘDACH GMIN
3 kwietnia 2011 r. (8:00 - 18:00) - WYBORY

W związku z tegoroczną, trudną sytuacją finansową izb rolniczych, Prezes KRIR wystosował pisma do ministra finansów, do ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz do mimistra rolnictwa, z prośbą o udzielenie wsparcia Izbom Wojewódzkim w organizacji wyborów. Departament Administracji Podatkowej MF przychylił się do prośby samorządu rolniczego i skierował już pismo w tej sprawie do dyrektorów izb skarbowych. Podobnie MSWiA zwróciło się do władz samorządowych z prośbą o zagwarantowanie sporządzenia spisu osób uprawnionych do głosowania we wskasanym przez izby terminie, bez pobierania opłat. Dzięki przychylności ww. resortów oraz owocnej współpracy z pracownikami Urzędów Gmin i Urzędów Skarbowych - zwłaszcza w zakresie sporzadzania spisów wyborczych - możliwe będzie sprawne i rzetelne przeprowadzenie wyborów do rad powiatowych izb rolniczych.

PODSTAWOWE ZASADY WYBORÓW

• Członkami samorządu rolniczego są osoby fizyczne i prawne będące podatnikami podatku rolnego, podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie RSP posiadający w nich wkłady gruntowe. Przysługuje im prawo kandydowania do Rady Powiatowej Izby Rolniczej i uczestniczenia w ich wybieraniu.

• W gminie, w której powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha (okręg jednomandatowy) do Rady Powiatowej PIR wybiera się jednego członka, a gdy przekracza 4 tys. ha (okręg dwumandatowy) wybiera się dwóch członków. W okręgu wyborczym stanowiącym obszar miasta na prawach powiatu, wybiera się tylko – jednego przedstawiciela.

• W każdym powiecie ziemskim zostanie wybrana Rada Powiatowa Izby Rolniczej. W jej skład wejdą rolnicy, którzy w wyborach do tego organu, otrzymają największą ilość ważnie oddanych głosów. Rada Powiatowa PIR wybiera, ze swego składu Przewodniczącego Rady Powiatowej i delegata do Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej.

• Rolnik, ubiegający się o mandat członka Rady Powiatowej PIR musi wypełnić i złożyć następujące dokumenty: zgłoszenie kandydata, oświadczenie o zgodzie na kandydowanie oraz listę członków zawierającą co najmniej 50 podpisów poparcia. Druki te można otrzymać w Oddziałach Biura Podkarpackiej Izby Rolniczej, w urzędach gmin lub pobrać ze strony internetowej PIR. Czytelnie wypełnione dokumenty należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14.03.2011 r., do godz. 14:00 do Okręgowej Komisji Wyborczej w siedzibie Gminy.

• Spis członków izby rolniczej uprawnionych do głosowania, zostanie udostępniony do wglądu w siedzibie urzędu gminy/miasta najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów, tj. 20.03.2011 r. Każdy rolnik, może sprawdzić czy został w nim ujęty i wnieść w tej sprawie zażalenie.

• Osobami uprawnionymi do głosowania w wyborach do izb rolniczych są podatnicy podatku rolnego, którzy posiadają gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Tylko ci podatnicy będą umieszczeni na listach uprawnionych do głosowania.

Więcej informacji na stronie internetowej Podkarpackiej Izby Rolniczej.