Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej

13-07-2011

W dniu 12 lipca 2011 r. o godz. 14:00 w Urzędzie Miejskim w Ropczycach odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej. Wnioskodawcą zwołania sesji był klub Prawo i Sprawiedliwość, który przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr VIII/73/11 Rady Miejskiej w Ropczycach z dnia 27 maja 2011 r. w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez Gminę Ropczyce ponad bezpłatne podstawy programowe wychowania przedszkolnego. Pomimo, że uchwała z dnia 27 maja br. została przyjęta jednogłośnie przez radnych RM to radni Klubu PiS uznali, że jej zapisy spowodowały, iż opłaty za przedszkola znacząco wzrosły. Również rodzice zwrócili się z petycją w sprawie zmian w/w uchwały. Podczas rozmowy z burmistrzem podkreślili jednak, iż nie chcą utożsamiania ich petycji z inicjatywą radnych klubu PiS.

Nowy projekt uchwały, który przedstawił radny Dariusz Skórski, zmierzał do zmniejszenia obciążenia finansowego rodziców, a zwiększenia kosztów po stronie budżetu Gminy. Według przyjętej Uchwały z dnia 27 maja 2011 r. środki rodziców na koszt utrzymania jednego dziecka w przedszkolu miały stanowić 13%, a pozostałe 87% to koszty budżetu Gminy. Wg. projektu Uchwały Klubu PiS, należy od 1. września zmniejszyć obciążenie rodziców o kilka procent.

Radni po analizie projektu w wyniku głosowania odrzucili w/w projekt uchwały. Obecny na sesji burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak podkreślił w swoim wystąpieniu, iż zaproponowany tryb sesji nadzwyczajnej niepozwala dokładnie przeanalizować niezaakceptowane projekty uchwał oraz zintepretować te uchwały innych samorządów, które przeszły już tryb nadzoru wojewody. Chodzi o taki zapis uchwały, który pozwoli obciążyć wszystkie dzieci chodzące do przedszkola, ale w mniejszej wysokości, niż propozycja dotychczasowa. Nowo zaproponowana autopoprawka Klubu PiS radykalnie zmienia założenia uchwały z dnia 27 maja 2011r. Burmistrz poparł propozycję mniejszych opłat za każde kolejne dziecko w przedszkolu z rodziny, jednak sprzeciwił się zmniejszeniu udziałów srodków rodziców, gdyż utrzymanie przedszkoli obciąży zbytnio podatników.

Jednocześnie, burmistrz zadeklarował, iż przedłoży własną propozycję zmiany uchwały z dnia 27 maja 2011 r. w sierpniu z mocą obowiązującą od 1 września, uwzględniąjąc część wniosków rodziców.

Pliki do pobrania