Informacje BIP

NSP 2021 - do końca spisu zostały już tylko dwa tygodnie

17-09-2021

Do końca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zostało tylko dwa tygodnie więcej

Sprzątanie Świata 2021 pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”

16-09-2021

W dniach 17-19 września 2021 r. odbędzie się coroczna akcja sprzątania świata. Hasło towarzyszące tej akcji brzmi: "Myślę, więc... więcej

Spotkania informacyjne dotyczące OZE

15-09-2021

Gmina Ropczyce zaprasza na spotkania informacyjne, dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania dla instalacji OZE:... więcej

Ogłoszenie o konkursie ze sportu w 2021 roku

14-09-2021

Samorząd Ropczyc wspiera finansowo lokalne stowarzyszenia i kluby sportowe. Na ostatniej sesji radni przyjęli uchwałę o... więcej

Otwarcie targowiska miejskiego

13-09-2021

Otwarcie targowiska miejskiego po kompleksowej przebudowie więcej

Remonty dróg gminnych

10-09-2021

Przebudowa infrastruktury drogowej w roku bieżącym powoli zmierza ku końcowi. więcej

118 urodziny ks. dr. Jana Zwierza

08-09-2021

8 września br. z okazji 118 rocznicy urodzin ks. dr. Jana Zwierza Szkoła Podstawowa nr 1 w Ropczycach zorganizowała happening ph.... więcej

Spotkanie konsultacyjne

07-09-2021

14 września br. o godzinie 12.00 w Urzędzie Miejskim w Ropczycach odbędzie się spotkanie konsultacyjne przedstawicieli mieszkańców... więcej

Komunikat

07-09-2021

W związku z rozpoczęciem prac związanych z modernizacją oświetlenia ulicznego na terenie gminy Ropczyce w dniach 8-22 września... więcej

Rozbudowa ul. Przemysłowej i przebudowa ul. Brzozowej

06-09-2021

Obecnie największą inwestycją drogową jest budowa kolejnego odcinka ulicy Przemysłowej, która ma zostać sfinalizowana jesienią... więcej

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30...

31-08-2021

Do końca spisu powszechnego został tylko miesiąc. Nie czekaj do ostatniego dnia września. Narodowy Spis Powszechny Ludności i... więcej

Szwajcaria Ropczycka

Pierwiosnek wyniosły (Primula...
Pierwiosnek lekarski (Primula...
Barwinek pospolity (Vinca...
Cebulica, oszloch (Scilla).
Paprotka zwyczajna (Polypodium...
Kalina (Viburnum).
Kruszyna pospolita, kruszewina...

Flora Szwajcarii Ropczyckiej.

03-02-2009

Drzewostan:

Świetlista dąbrowa (Potentillo albae-Ouercetum), jest to las dębowy złożony głównie z dębu bezszypułkowego i dębu szypułkowego z domieszką brzozy brodawkowej oraz sporadycznie sosny zwyczajnej, buka zwyczajnego i graba. W podszyciu występują oba gatunki dębów, brzoza, buk oraz szakłak pospolity, trzmielina brodawkowata i zwyczajna, bez czarny i koralkowy, jarzębina pospolita, tarnina, czeremcha zwyczajna i amerykańska, wiśnia pospolita, głóg jednoszyjkowy i inne. Świetlista dąbrowa wykształcona jest na stoku południowo-zachodnim.
Grąd wysoki (Tilio-Carpinetum), drzewostan tego lasu budują: grab z domieszką dębu szypułkowego, brzozy brodawkowej, lipy drobnolistnej i szerokolistnej, olcha szara. W podszyciu rosną m.in.: leszczyna, głóg jednoszyjkowy, grusza pospolita, topola osika, bez czarny i koralkowy, jarzębina zwyczajna, porzeczka czarna i inne. Grąd wysoki występuje na stoku północno-wschodnim.

Drzewostany leśne pochodzą przeważnie z samosiewów i odrośli, a tylko sosny pochodzą zapewne z uprawy.

 

Rośliny chronione:

 1. Pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), roślina z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Jest to bylina wysokości 10-40 cm. Jej zebrane w rozetkę, jajowate, zwężające się ku ogonkowi liście są karbowano-ząbkowane, od spodu omszone. Kielich w czasie kwitnienia ściśle przylega do rurki korony. Bezwonne, siarkowożółte kwiaty pojawiają się wiosną. Pierwiosnek ten występuje pospolicie w widnych lasach i zaroślach oraz na łąkach o żyznej glebie. W Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej. Dlatego zbieranie korzeni do celów leczniczych może być dokonywane tylko z upraw.
 2. Pierwiosnek lekarski (Primula veris syn, Primula officinalis), roślina z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Roślina wieloletnia osiągająca 15-40 cm wysokości. Liście ma podobne do pierwiosnka wyniosłego. Kwiaty koloru żółtego, z pomarańczowymi plamkami w gardzieli, o przyjemnym zapachu, zebrane w wielokwiatowy baldach. Kielich po przekwitnięciu rozdęty. Kwitnie w kwietniu i maju. Rośnie na łąkach, polanach śródleśnych, słonecznych wzgórzach i widnych zaroślach. Występuje na nizinach i w niższych partiach gór.
  Do celów leczniczych zbiera się i suszy rozkwitające kwiaty oraz jesienią korzenie z uprawianych roślin, ponieważ pierwiosnek wiosenny jest rośliną pod częściową ochroną. Kwiaty zawierają saponiny, olejek eteryczny, karatenoidy, flawonoidy, fitosterole, garbniki, glikozydy i kwasy organiczne. Korzenie zawierają więcej saponin trójterpenowych aniżeli kwiaty (do 10 proc.) oraz podobne ilości innych związków.
  Preparaty z pierwiosnka stosuje się w stanach zapalnych gardła, krtani lub oskrzeli, zwłaszcza przy suchym kaszlu. Zwiększają one wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i wydalanie go na zewnątrz. Pierwiosnek wykazuje również słabe działanie przeciwzapalne i moczopędne. Zastosowanie zbyt dużych dawek preparatów może powodować nudności, biegunkę, wymioty lub uczulenie.
 3. Barwinek pospolity (Vinca minor), krzewinka z rodziny toinowatych występująca w południowej i środkowej Europie.
  W Polsce rośnie w liściastych lasach i zaroślach. Ma łodygi płożące się z korzeniami na węzłach, wzniesione do 20 cm. Liście krótkoogonkowe, skórzaste, błyszczące, naprzeciwległe, lancetowate, zimozielone. Kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści, długości do 2 cm, promieniste o koronie jasnoniebieskiej. Owocem są połączone dwa wąskie mieszki.
  Do celów leczniczych zbiera się ziele barwinka. Barwinek pospolity jest rośliną leczniczą silnie działającą i nie należy stosować go w samodzielnym leczeniu z powodu niebezpieczeństwa zatrucia. Ziele barwinka jest surowcem dla przemysłu farmaceutycznego do wyizolowania leczniczych alkaloidów, a zwłaszcza winkaminy. Ziele zawiera około 1 proc. alkaloidów, garbniki, flawonoidy, gorycze i inne związki. Winkamina rozszerza obwodowe naczynia krwionośne, poprawia dopływ krwi do mózgu, co usprawnia pamięć, koncentrację, obniża ciśnienie krwi przy miażdżycy i powoduje ogólne uspokojenie. Barwinek znajduje również zastosowanie w leczeniu homeopatycznym.
 4. Cebulica, oszloch (Scilla), około 80 gatunków bylin cebulowych z rodziny liliowatych. Kilka popularnych roślin ozdobnych kwitnących wczesną wiosną.
  W Polsce rośnie dziko tylko cebulica dwulistna (Scilla bifolia) o niebieskich kwiatach - występuje we wschodniej części Karpat i na sąsiadującym niżu oraz rzadko na Śląsku. W innych częściach kraju raczej zdziczała. Często uprawiana jest cebulica syberyjska (Scilla sibirica), która czasami dziczeje.
 5. Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), gatunek z rodziny paprotkowatych występujący w strefie umiarkowanej na całym świecie. W Polsce w prześwietlonych lasach i na skałach. Czasem sadzona jest jako parkowa roślina ozdobna. Roślina ma płytkie podziemne kłącze, pokryte błoniastymi, brązowymi łuskami. Liście zimozielone, obumierające na wiosnę, wzniesione, o długości do 60 centymetrów, pojedynczo pierzaste, blaszki liściowe równowąskie, na spodniej stronie okrągłe kupki zarodni umieszczone w dwóch szeregach.
  Surowcem zielarskim jest korzeń zawierający garbniki, saponiny, cukry, śluzy, olejki eteryczne i sole mineralne. Przetwory z korzenia działają żółciopędnie, wykrztuśnie i przeczyszczająco. Były stosowane w leczeniu astmy, gruźlicy, nieżytów dróg oddechowych, chorób wątroby, śledziony, reumatyzmu i robaczycy. U niektórych osób preparaty z paprotki mogą wywoływać mdłości.
 6. Kalina (Viburnum), rodzaj z rodziny przewiertniowatych, ok. 120 gatunków krzewów i drzew występujących głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej, najwięcej w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej.
  W Polsce dziko występuje tylko kalina koralowa (Viburnum opulus), krzew rosnący w żyznych lasach liściastych Europy i Azji. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrono, zewnętrzne kwiaty płone, znacznie większe od wewnętrznych, pełnią rolę powabni. Nazwa "koralowa" pochodzi od krwistoczerwonych owoców. Odmiana ogrodowa o kwiatostanach złożonych tylko z kwiatów płonych zwana jest buldeneżem.
  Często uprawiane są także kaliny obcego pochodzenia, np. kalina hordowina (Viburnum lantana), pochodząca z Europy południowej i Azji Mniejszej oraz kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum), zimozielona, pochodząca z Chin.
 7. Kruszyna pospolita, kruszewina (Frangula alnus), krzew z rodziny szakłakowatych występujący w Europie, północno-zachodniej Azji i Afryce Północnej. W Polsce kruszyna rośnie w lasach i zaroślach często w miejscach występowania olchy. Jest krzewem silnie rozgałęzionym, osiągającym wysokość do 5 metrów. Liście ma eliptyczne, gładkie, całobrzegie, w większości skupione na końcach gałązek. Kwiaty na długich szypułkach, zielonkawe, zebrane w kilkukwiatowe baldaszki pozorne. Owocem są pestkowce, wielkości grochu, zmieniające kolor podczas dojrzewania, od zielonego przez czerwony do czarnego.
  Surowcem zielarskim jest suszona kora kruszyny zbierana wiosną z młodych gałązek. W celu uzyskania optymalnych właściwości leczniczych powinna być, po wysuszeniu, poddana działaniu temperatury 100°C. Zbiera się również dojrzewające owoce kruszyny. Kora zawiera antrazwiązki (pochodne antracenu) w postaci utlenionej (antrachinon), flawonoidy, garbniki, saponiny i sole mineralne. Owoce mają niektóre z tych składników oraz cukry. Antrazwiązki zawarte w preparatach kruszyny wywierają działanie drażniące śluzówkę przewodu pokarmowego, dlatego kruszyna używana jest jako lek łagodnie przeczyszczający. Może być również stosowana w celu poprawienia trawienia i przyswajania pokarmów. Kora kruszyny stanowi składnik wielu mieszanek ziołowych.

 

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: