Informacje BIP

Ankieta społeczna

25-09-2020

W związku z przygotowywaniem się do opracowania Strategii rozwiązywania problemów społecznych dla gminy Ropczyce, prosimy... więcej

Powszechny Spis Rolny 2020 - rachmistrz może do Ciebie zadzwonić

24-09-2020

Rolniku – może zadzwonić do Ciebie rachmistrz spisowy więcej

„Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie II” – niskooprocentowane...

24-09-2020

Od lutego 2020 r. na terenie woj. podkarpackiego realizowany jest program, w ramach którego Lubelska Fundacja Rozwoju udziela... więcej

Remont krytej pływalni dobiega końca

23-09-2020

W pierwszych dniach zamknięcia przez ministerstwo wszystkich obiektów sportowych w tym basenów, na krytej pływalni wykryto awarię.... więcej

Zamknięcie drogi

21-09-2020

W związku z przebudową ul. Skorodeckiego w Ropczycach, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Dębica informuje, iż w dniach 24-25... więcej

XV Jesienna Giełda Ogrodnicza

21-09-2020

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale organizuje XV Jesienną Giełdę Ogrodniczą połączoną z Podkarpackim Świętem... więcej

Projekt "Start Zawodowy Młodych"

21-09-2020

Firma LEX SPECIALIS Sp. z o.o. w partnerstwie z HOG Polska Jakub Gibała realizuje projekt pn. Start Zawodowy Młodych. więcej

Usuwanie wyrobów azbestowych w gminie Ropczyce

17-09-2020

Samorząd Ropczyc w ostatnim czasie realizuje zadanie usuwania wyrobów azbestowych w gminie. więcej

Bezpłatne badania mammograficzne

07-09-2020

LUX MED kontynuuje wykonywanie bezpłatnych badań mammograficznych, finansowanych przez NFZ, w ramach Programu Profilaktyki Raka... więcej

Jesienna akcja szczepienia lisów

15-09-2020

Informacja o planowanej w dniach 24 września - 3 października 2020 r. jesiennej akcji szczepienia lisów więcej

Szwajcaria Ropczycka

Pierwiosnek wyniosły (Primula...
Pierwiosnek lekarski (Primula...
Barwinek pospolity (Vinca...
Cebulica, oszloch (Scilla).
Paprotka zwyczajna (Polypodium...
Kalina (Viburnum).
Kruszyna pospolita, kruszewina...

Flora Szwajcarii Ropczyckiej.

03-02-2009

Drzewostan:

Świetlista dąbrowa (Potentillo albae-Ouercetum), jest to las dębowy złożony głównie z dębu bezszypułkowego i dębu szypułkowego z domieszką brzozy brodawkowej oraz sporadycznie sosny zwyczajnej, buka zwyczajnego i graba. W podszyciu występują oba gatunki dębów, brzoza, buk oraz szakłak pospolity, trzmielina brodawkowata i zwyczajna, bez czarny i koralkowy, jarzębina pospolita, tarnina, czeremcha zwyczajna i amerykańska, wiśnia pospolita, głóg jednoszyjkowy i inne. Świetlista dąbrowa wykształcona jest na stoku południowo-zachodnim.
Grąd wysoki (Tilio-Carpinetum), drzewostan tego lasu budują: grab z domieszką dębu szypułkowego, brzozy brodawkowej, lipy drobnolistnej i szerokolistnej, olcha szara. W podszyciu rosną m.in.: leszczyna, głóg jednoszyjkowy, grusza pospolita, topola osika, bez czarny i koralkowy, jarzębina zwyczajna, porzeczka czarna i inne. Grąd wysoki występuje na stoku północno-wschodnim.

Drzewostany leśne pochodzą przeważnie z samosiewów i odrośli, a tylko sosny pochodzą zapewne z uprawy.

 

Rośliny chronione:

 1. Pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), roślina z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Jest to bylina wysokości 10-40 cm. Jej zebrane w rozetkę, jajowate, zwężające się ku ogonkowi liście są karbowano-ząbkowane, od spodu omszone. Kielich w czasie kwitnienia ściśle przylega do rurki korony. Bezwonne, siarkowożółte kwiaty pojawiają się wiosną. Pierwiosnek ten występuje pospolicie w widnych lasach i zaroślach oraz na łąkach o żyznej glebie. W Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej. Dlatego zbieranie korzeni do celów leczniczych może być dokonywane tylko z upraw.
 2. Pierwiosnek lekarski (Primula veris syn, Primula officinalis), roślina z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Roślina wieloletnia osiągająca 15-40 cm wysokości. Liście ma podobne do pierwiosnka wyniosłego. Kwiaty koloru żółtego, z pomarańczowymi plamkami w gardzieli, o przyjemnym zapachu, zebrane w wielokwiatowy baldach. Kielich po przekwitnięciu rozdęty. Kwitnie w kwietniu i maju. Rośnie na łąkach, polanach śródleśnych, słonecznych wzgórzach i widnych zaroślach. Występuje na nizinach i w niższych partiach gór.
  Do celów leczniczych zbiera się i suszy rozkwitające kwiaty oraz jesienią korzenie z uprawianych roślin, ponieważ pierwiosnek wiosenny jest rośliną pod częściową ochroną. Kwiaty zawierają saponiny, olejek eteryczny, karatenoidy, flawonoidy, fitosterole, garbniki, glikozydy i kwasy organiczne. Korzenie zawierają więcej saponin trójterpenowych aniżeli kwiaty (do 10 proc.) oraz podobne ilości innych związków.
  Preparaty z pierwiosnka stosuje się w stanach zapalnych gardła, krtani lub oskrzeli, zwłaszcza przy suchym kaszlu. Zwiększają one wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i wydalanie go na zewnątrz. Pierwiosnek wykazuje również słabe działanie przeciwzapalne i moczopędne. Zastosowanie zbyt dużych dawek preparatów może powodować nudności, biegunkę, wymioty lub uczulenie.
 3. Barwinek pospolity (Vinca minor), krzewinka z rodziny toinowatych występująca w południowej i środkowej Europie.
  W Polsce rośnie w liściastych lasach i zaroślach. Ma łodygi płożące się z korzeniami na węzłach, wzniesione do 20 cm. Liście krótkoogonkowe, skórzaste, błyszczące, naprzeciwległe, lancetowate, zimozielone. Kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści, długości do 2 cm, promieniste o koronie jasnoniebieskiej. Owocem są połączone dwa wąskie mieszki.
  Do celów leczniczych zbiera się ziele barwinka. Barwinek pospolity jest rośliną leczniczą silnie działającą i nie należy stosować go w samodzielnym leczeniu z powodu niebezpieczeństwa zatrucia. Ziele barwinka jest surowcem dla przemysłu farmaceutycznego do wyizolowania leczniczych alkaloidów, a zwłaszcza winkaminy. Ziele zawiera około 1 proc. alkaloidów, garbniki, flawonoidy, gorycze i inne związki. Winkamina rozszerza obwodowe naczynia krwionośne, poprawia dopływ krwi do mózgu, co usprawnia pamięć, koncentrację, obniża ciśnienie krwi przy miażdżycy i powoduje ogólne uspokojenie. Barwinek znajduje również zastosowanie w leczeniu homeopatycznym.
 4. Cebulica, oszloch (Scilla), około 80 gatunków bylin cebulowych z rodziny liliowatych. Kilka popularnych roślin ozdobnych kwitnących wczesną wiosną.
  W Polsce rośnie dziko tylko cebulica dwulistna (Scilla bifolia) o niebieskich kwiatach - występuje we wschodniej części Karpat i na sąsiadującym niżu oraz rzadko na Śląsku. W innych częściach kraju raczej zdziczała. Często uprawiana jest cebulica syberyjska (Scilla sibirica), która czasami dziczeje.
 5. Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), gatunek z rodziny paprotkowatych występujący w strefie umiarkowanej na całym świecie. W Polsce w prześwietlonych lasach i na skałach. Czasem sadzona jest jako parkowa roślina ozdobna. Roślina ma płytkie podziemne kłącze, pokryte błoniastymi, brązowymi łuskami. Liście zimozielone, obumierające na wiosnę, wzniesione, o długości do 60 centymetrów, pojedynczo pierzaste, blaszki liściowe równowąskie, na spodniej stronie okrągłe kupki zarodni umieszczone w dwóch szeregach.
  Surowcem zielarskim jest korzeń zawierający garbniki, saponiny, cukry, śluzy, olejki eteryczne i sole mineralne. Przetwory z korzenia działają żółciopędnie, wykrztuśnie i przeczyszczająco. Były stosowane w leczeniu astmy, gruźlicy, nieżytów dróg oddechowych, chorób wątroby, śledziony, reumatyzmu i robaczycy. U niektórych osób preparaty z paprotki mogą wywoływać mdłości.
 6. Kalina (Viburnum), rodzaj z rodziny przewiertniowatych, ok. 120 gatunków krzewów i drzew występujących głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej, najwięcej w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej.
  W Polsce dziko występuje tylko kalina koralowa (Viburnum opulus), krzew rosnący w żyznych lasach liściastych Europy i Azji. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrono, zewnętrzne kwiaty płone, znacznie większe od wewnętrznych, pełnią rolę powabni. Nazwa "koralowa" pochodzi od krwistoczerwonych owoców. Odmiana ogrodowa o kwiatostanach złożonych tylko z kwiatów płonych zwana jest buldeneżem.
  Często uprawiane są także kaliny obcego pochodzenia, np. kalina hordowina (Viburnum lantana), pochodząca z Europy południowej i Azji Mniejszej oraz kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum), zimozielona, pochodząca z Chin.
 7. Kruszyna pospolita, kruszewina (Frangula alnus), krzew z rodziny szakłakowatych występujący w Europie, północno-zachodniej Azji i Afryce Północnej. W Polsce kruszyna rośnie w lasach i zaroślach często w miejscach występowania olchy. Jest krzewem silnie rozgałęzionym, osiągającym wysokość do 5 metrów. Liście ma eliptyczne, gładkie, całobrzegie, w większości skupione na końcach gałązek. Kwiaty na długich szypułkach, zielonkawe, zebrane w kilkukwiatowe baldaszki pozorne. Owocem są pestkowce, wielkości grochu, zmieniające kolor podczas dojrzewania, od zielonego przez czerwony do czarnego.
  Surowcem zielarskim jest suszona kora kruszyny zbierana wiosną z młodych gałązek. W celu uzyskania optymalnych właściwości leczniczych powinna być, po wysuszeniu, poddana działaniu temperatury 100°C. Zbiera się również dojrzewające owoce kruszyny. Kora zawiera antrazwiązki (pochodne antracenu) w postaci utlenionej (antrachinon), flawonoidy, garbniki, saponiny i sole mineralne. Owoce mają niektóre z tych składników oraz cukry. Antrazwiązki zawarte w preparatach kruszyny wywierają działanie drażniące śluzówkę przewodu pokarmowego, dlatego kruszyna używana jest jako lek łagodnie przeczyszczający. Może być również stosowana w celu poprawienia trawienia i przyswajania pokarmów. Kora kruszyny stanowi składnik wielu mieszanek ziołowych.

 

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: